X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
فضای سبز شهری و گلهای زینتی
سه‌شنبه 22 مرداد‌ماه سال 1387
کلیاتی در مورد روش ازدیاد گیاهان زینتی

به نام خدا

با استعانت از خالق بی همتا وبلاگ جدیدی را در زمینه فضای سبز آغاز میکنم...امید است که مورد توجه و عنایت علاقمندان قرار گیرد


در آغاز کلیاتی در مورد ازدیاد گیاهان برای شما دوستان عزیز بیان میکنم


طریقه ازیاد یا به دست آوردن گیاهان:


کلیات


برای اینکه گیاهی را بخواهیم تکثیر کنیم دو طریقه کلی را باید در نظر داشت :

الف ـ ازیاد به طور طبیعی

ب ـ ازیاد به طور مصنوعی


روش طبیعی همان است که گیاه در حالت وحشی و صحرایی زیاد می شده و آن عبارت است از کاشتن بذر. قارچها . سوخ . تکمه و پاجوش . در حالی که ازیاد گیاه به وسایل مصنوعی با قلمه زدن . تقسیم ریشه ها . خواباندن شاخه . پیوند و غیره صورت می گیرد.


کشت بذر ـ

معمولترین راه ازیاد گلها در گلکاری همان کاشتن بذر آنهاست که برای به دست آوردن تعداد زیادی گل یا داشتن بوته های قوی استفاده می شود ولی رسیدن به این نتیجه در صورتی است که بذر خوب تهیه و حاظر شود پس برای اینکه بدانیم از چه نوع بذر استفاده کنیم باید گفت بذر سالم قوی و پر مغز لازم است تا بوته قوی از آن تولید شود.


قلمه زدن ـ

قلمه زدن در اصطلاح باغبانی یعنی قسمتی از شاخه که از بوته قطع کرده اند وادار به ریشه کردن کنند تا از آن بوته جداگانه به دست آید به وسیله قلمه زدن مثل همان گل به وجود می آید ولی در کاشتن بذر ممکن است گل ها به رنگ دیگری باشد. در ازیاد گلها قلمه زدن زودتر باغبان را به نتیجه می رساند زیرا به محض ریشه کردن قلمه شروع به رشد کرده وگل می دهد. قلمهرا باید از بوته هایی قوی و سالم انتخاب کرد زیرا همانطور که از بذر ناسالم بوته سالم به دست نمی آید از قلمه ناسالم نباید انتظار به وجود آمدن بوته قوی داشت. معمولاقلمه گل را از انتهای شاخه گلها که هنوز مغز آن سخت نشده می گیرند ولی باید در نظر داشت شاخه گلدار یا غنچه دار نباشد بلکه از شاخه هایی باشد که انتهی آن بدون گل باشد.


فصل قلمه زدن ـ

معمولا در نیمه آخر زمستان در گلخانه یا شاسی و اواخر تابستان در هوای آزاد یا زیر شاسی می توان با موفقیت قلمه زد.


تقسیم ریشه گیاه ـ

ریشه بعضی از گیاهان اطراف ساقه گیاه زیر خاک منبسط شده و روی آنها غدد کوچکی پیدا می شود مانند گل آویز باغی . مینای ماندنی . پامچال و غیره که می توان موقع استراحت گیاه ریشه را از زمین بیرون آورد و به کمک چاقو آنها را تقسیم کرد .


پاجوش ـ

بعضی از گیاهان مانند یاس خوشه حالت خاصی دارند که غالبا از اوایل بهار تا اواخر زمستان از پای آنها جوانهایی بیرون آمده تشکیل شاخه های بلند میدهد این جوانه ها که از روی ریشه گیاه به وجود می آیند پس از چندی مستقلا دارای ریشه می شوند که اگر آنها را با بیل از پای گیاه جدا کرد بکارند بوته جداگانه به وجود می آید.


خواباندن شاخه ـ

گیاهانی هستند که ازیاد آنها به وسیله قلمه و پاجوش به آسانی میسر نیست. برای ازیاد اینگونه گیاهان شاخه های بلندتر و نرمتر را از کمر خم کرده و خم آن را در زمین مجاور یا در گلدان زیر خاک میکنند تا پس از چندی که ریشه کرد آن را از تنه اصلی جدا کنند .